Babiogórski Park Narodowy - Rezerwat biosfery UNESCO
Babia Góra National Park - IUCN Category II (National Park)
www.bgpn.pl
www.bgpn.pl
Babiogórski Park Narodowy, utworzony 30 października 1954 roku, jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Znajduje się w Polsce południowej, w powiecie suskim i nowotarskim (województwie małopolskim) przy granicy ze Słowacją. Po słowackiej stronie istnieje park krajobrazowy "Horná Orava". Obejmuje północną i południową stronę masywu Babiej Góry włączając najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego – Diablak (1725 m n.p.m.).
W 1977 roku objęto Babią Górę w granicach Parku Narodowego statusem Rezerwatu Biosfery i włączono do programu UNESCO-MAB "Człowiek i biosfera".
Symbolem parku jest okrzyn jeleni (endemit), który występuje tylko w Babiogórskim Parku Narodowym.
Okrzyn jeleni, fot. K. Fujak |
Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego opisano 500 gatunków roślin naczyniowych, prawie 200 gatunków mchów oraz liczne porosty, glony i wątrobowce. Występuje tutaj 70 gatunków wysokogórskich oraz 54 objęte ochroną gatunkową. M.in. mają tu swoje stanowiska tak rzadkie w Polsce gatunki roślin, jak: okrzyn jeleni, rogownica alpejska, wyblin jednolistny, turzyca pchla, tocja karpacka, tojad morawski, zimoziół północny.
Jeśli chodzi o zwierzęta to na terenie Parku Narodowego występuje ok. 105 gatunków ptaków (wliczając dzięcioły i puchacze); ssaki takie jak jelenie, rysie, wilki i niedźwiedzie; owady, zwłaszcza chrząszcze, wliczając unikatowe gatunki.
Ania, Andrzej - dziękuję Wam za kartkę :))
Received on: 29 Oct, 2011