Sunday, November 13, 2011

442. Postcard from Australia

Location/Lokalizacja: Cape Peron, Australia Zachodnia, Australia
Shark Bay, Western Australia


Kolejna duża, piękna panoramiczna pocztówka, która wywołała wielki uśmiech na mojej twarzy :))

Przedstawia Zatokę Rekina (ang. Shark Bay), dużą i stosunkowo płytką zatokę, wcinającą się w wybrzeże Australii w miejscu najbardziej wysuniętym na zachód. Leży jakieś 650 kilometrów na północ od miasta Perth. Na północnym krańcu zatoki leży miejscowość Carnarvon.

Shark Bay to największe na Ziemi skupisko łąk podwodnych - o łącznej powierzchni przeszło 4000 kilometrów kwadratowych - obejmujące rekordową liczbę występujących tam gatunków zwierząt i roślin. Jak sama nazwa wskazuje, Zatoka Rekina roi się od rekinów. Jest ich tu kilkanaście gatunków, między innymi wyjątkowo niebezpieczny dla człowieka żarłacz tygrysi, a także olbrzymi, lecz zupełnie niegroźny rekin wielorybi — największa ryba świata.
Miejsce to przyciąga tłumy turystów - rokrocznie przeszło 120 tysięcy. Oferuje wiele niezwykłych atrakcji, w 1991 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.


← Zdjęcie zrobione przez NASA przedstawia  kwitnący fitoplankton w Australii, Shark Bay w dniu 6 listopada 2004 roku.Received on: 8 Nov, 2011
Distance: 14,554 km (9,043 miles)
Travel time: 10 days

No comments: