Friday, June 24, 2011

341. Postcard from Belarus

Location/Lokalizacja: Mir, Białoruś
Castle of Mir. Inner courtyard of the castle.


Zamek Mir. Wewnętrzny dziedziniec zamku.

Zespół zamkowy w Mirze usytuowany jest w pobliżu Miru na Białorusi.
Jego budowę rozpoczął na przełomie XV i XVI wieku, w stylu gotyckim starosta brzeski i kowieński Jerzy Illinicz. Około 1568 mirski zamek na mocy testamentu wnuka Jerzego Illinicza przeszedł w ręce książąt Radziwiłłów, którzy przebudowali go w stylu renesansowym.
Wzdłuż wschodnich i północnych ścian zamku powstał pałac. Gipsowe fasady zostały udekorowane wapiennymi portalami, płytami, balkonami i gankami.
Forteca była niszczona przez Szwedów w 1655 i 1706. Odbudowana stała się rezydencją m.in. wojewody wileńskiego Karola Stanisława Radziwiłła, który znany był z wystawnych uczt.
W epoce napoleońskiej zamek został opuszczony i częściowo zniszczony. W końcu XIX wieku budowla została ponownie odnowiona i zamieszkana.
W 1813 po śmierci Dominika Radziwiłła zamek został przekazany jego córce Stefanii i jej mężowi Ludwigowi zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg, a następnie w ręce ich córki Marii, która poślubiła księcia Chlodwiga Hohenlohe-Schillingfurst. Ich syn Maurice Hohenlohe-Schillingfurst sprzedał zamek w 1895 Mikołajowi Światopełk-Mirskiemu, herbu Białynia. Syn Mikołaja Michał Światopełk-Mirski rozpoczął przebudowę zgodnie z planami Teodora Bursze z l. 1923-1924.
Rodzina Światopełk-Mirskich miała w posiadaniu zespół obiektów do 1939.
W 2000 Zespół zamkowy w Mirze został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Received on: 21 May, 2011
Distance: 2,191 km (1,361 miles)
Travel time: 59 days