Friday, March 18, 2011

234. Postcard from France

Location/Lokalizacja: Dolna Normandia, Francja
Normandie


Normandia jest historyczną krainą położoną we Francji nad kanałem La Manche.  Jej nazwa oznacza Ziemię Ludzi Północy.
W Zachodniej części regionu znajdują się Wzgórza Normandzkie, na wschodzie natomiast powierzchnia równinna jest przecięta doliną Sekwany. W 1956 roku Normandia została podzielona na dwa regiony: Normandię Dolną oraz Górną. Najważniejsze miasta owego regionu Francji to Rouen, który jest ośrodkiem administracyjnym regionu, a także Hawr, Caen oraz Cherbourg.
Każde z tych miast posiada interesujące miejsca, które powinien odwiedzić każdy turysta.

Jednym z najpiękniejszych miast w kraju jest z całą pewnością Rouen, które może poszczycić się przede wszystkim wspaniałą starówką wzbudzającą zachwyt wśród wielu turystów. Pomimo wielu zniszczeń podczas ostatniej wojny, w mieście przetrwały setki starych domów zbudowanych z muru pruskiego.
Kolejne miasto Normandii to Hawr, które jest jednym z największych francuskich portów. Z racji tego, że podczas II wojny światowej większa część miasta została zrównana z ziemią, po 1945 roku zbudowano w tym miejscu nowe miasto według jednolitego planu. Warto pamiętać o tym, że całe centrum Hawru znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Caen, czyli trzecie ważne miasto Normandii, zostało założone w drugiej połowie XI wieku przez Wilhelma Zdobywcę. Warto je odwiedzić przede wszystkim dla zabytków, które przetrwały wojnę oraz niezwykle ciekawych muzeów. Może być także doskonałą bazą do zwiedzania normandzkich plaż, które stały się sławne dzięki wielkiej operacji desantowej z 6 czerwca 1944 roku.
   
 Received on: 17 Mar, 2011 
Distance: 763 km (474 miles)
Travel time: 7 days


No comments: