Thursday, December 30, 2010

108. Postcard from Switzerland

Location/Lokalizacja: Szwajcaria
1. Geneve, 2. Basel, 3. Brienz, 4. Matterhorn, 5. Rigi, 
6. Eiger, Mönch, Jungfrau, 7. Lugano, 8. Rheinfall,
 9. Säntis, 10. Silvaplanersee-Silsersee


Pocztówka przedstawia atrakcje Szwajcarii.

1. Geneve - Genewa to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Szwajcarii. Położone jest w południowo-zachodniej części kraju, nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan.
Miasto jest stolicą francuskojęzycznego kantonu Genewa. Obszar miejski Genewy obejmuje również część Francji i liczy około 780 tysięcy mieszkańców.

 2. Basel - Bazylea to miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Bazylea jest po Zurychu i Genewie trzecim co do wielkości miastem Szwajcarii oraz centrum szwajcarskiego przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. 

3. Brienz to niewielkie miasto w dystrykcie Interlaken w kantonie Berno w Szwajcarii.
Jedną z atrakcji tego miasta jest najstarsza w Europie kolej linowo-terenowa.

 4. Matterhorn – szczyt położony w Alpach Zachodnich sięgający wysokości 4478 metrów.
Matterhorn jest szóstym pod względem wysokości samodzielnym szczytem alpejskim.
Leży na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (region doliny Aosty, Valle d'Aosta). Jest jednym z najbardziej znanych szczytów świata. 

 5. Rigi - szczyt w Prealpach Szwajcarskich, części Alp Zachodnich.
Leży w Szwajcarii w kantonie Schwyz. Nazwa stanowi skrót pochodzący od łacińskiego wyrażenia Regina montium (pol. Królowa Gór). 

6. Eiger, Mönch, Jungfrau -  Eiger – szczyt w Alpach Berneńskich o wysokości 3970 metrów n.p.m. Jest najbardziej znaną górą w historii alpinizmu ekstremalnego. Wraz z Mönchem i Jungfrau tworzy trio (Dreigestirn) wielkich szczytów w północnej części berneńskiego Oberlandu w Szwajcarii. Góra Jungfrau jest objęta rezerwatem, znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO razem ze szczytem Bietschhorn oraz lodowcem Aletsch. 

 7. Lugano to największe miasto we włoskojęzycznym (a faktycznie w większości lombardzkojęzycznym) kantonie Ticino, graniczącym z Włochami, w południowo-wschodniej Szwajcarii. Miasto, malowniczo położone nad jeziorem Lugano. Nazwa miasta pochodzi od łacińskiego Lucus oznaczającego (święty) las.

8. Rheinfall – największy pod względem przepływu wodospad Europy.
Położony jest na przełomie Renu w miejscowości Szafuza (niem. Schaffhausen) w Szwajcarii.
Nad wodospadem góruje zamek Laufen.

 9. Säntis - szczyt w Prealpach Szwajcarskich, części Alp Zachodnich.
Nazwa Säntis jest używana od IX w. Pochodzi od nazwy Sambatinus, która w języku romansz oznacza „urodzonego w sobotę”. 

10. Silvaplanersee-Silsersee  - Jezioro Silvaplana - (niem. Silvaplanersee) to drugie z czterech jezior w nurcie rzeki Inn, w dolinie Engadin w kantonie Gryzonia w południowej Szwajcarii.Distance: 859 km (534 miles)
Travel time: 14 days

No comments: