Tuesday, December 21, 2010

102. Postcard from U.S.A.

Location/Lokalizacja: 1 Liberty Is, Brooklyn, Nowy Jork 11231, Stany Zjednoczone
Statue of Liberty


Posąg "Wolność opromieniająca świat", lepiej znany jako Statua Wolności znajduje się na Wyspie Wolności w Nowym Jorku u ujścia rzeki Hudson. Jest symbolem wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych.
Wzniesiony został w latach 1884–1886 według projektu Frédérica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla (konstrukcja) i Richarda Morrisa Hunta (postument).
Na koncepcję Statui Wolności miał wpływ obraz Eugène Delacroix – Wolność wiodąca lud na barykady, a jej twarzy Bartholdi nadał rysy własnej matki, lecz ciało "odebrał" swojej kochance.

Wolność wiodąca lud na barykady
Eugène Delacroix, 1830

 

Jest darem narodu francuskiego upamiętniającym przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. 
Posąg Statuy Wolności skonstruowany jest z miedzi, dlatego też pierwotnie Statua Wolności była koloru miedzianego. W wyniku korozji atmosferycznej miedzi, jej powłoka okryła się patyną, przez co uzyskała obecny kolor w odcieniu zielonego.
W 1924 uznana za narodowy pomnik USA, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 roku.
W wyniku zamachów z 11 września zamknięto wstęp dla turystów do tarasu widokowego w koronie statuy. 23 maja 2009 wnętrze statuy zostało przywrócone do zwiedzania, wraz z dwoma tarasami widokowymi i prowadzącymi do nich ciągami schodów. Wstęp na najwyższą część ramienia i znicza jest od blisko 100 lat niedostępny dla zwiedzających.


Distance: 5,461 km (3,393 miles)
Travel time: 8 days

No comments: