Monday, July 25, 2011

368. Postcard from Turkey
1. Alanya to miasto w Turcji w prowincji Antalya, na Riwierze Tureckiej, nad Morzem Śródziemnym. Znajduje się na terenach starożytnej krainy Pamfilii. Miasto jest miejscowością wypoczynkową o międzynarodowym znaczeniu.

2. Hagia Sofia to kościół w Stambule (dawny Konstantynopol). Kościół Mądrości Bożej, zwany również Wielkim Kościołem. Monumentalna świątynia bizantyjska, uważana za najwspanialszy obiekt architekturyi budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Nazwa kościoła znaczy dosłownie "Święta Mądrość" i odnosi się do jednego z atrybutów Boga. W 1934 roku meczet przekształcono w muzeum.  

3. Pamukkale, Denizli - Pamukkale (tur. Bawełniany zamek lub Bawełniana twierdza) - turecka miejscowość położona w dolinie Cürüksu (w starożytności zwanej Doliną Lycos), około 18 km od Denizli. Słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w malownicze nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat. Twory te w czasach rzymskich nazywane zostały trawertynami. Władze tureckie objęły teren ochroną tworząc w tym miejscu Park Narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego.  

4. Bodrum, Muğla -  Bodrum to miejscowość w południowo-zachodniej Turcji w prowincji Muğla. Jest położony nad Morzem Egejskim, na północnym zachodzie zatoki Gökova, naprzeciw greckiej wyspy Kos. Miasto jest znaną miejscowością wypoczynkową, słynącą z klubów nocnych, sportów wodnych oraz zabytków. Każdego roku Bodrum odwiedza kilkaset tysięcy turystów.  

Received on: 13 Jun, 2011
Distance: 3,043 km (1,891 miles)
Travel time: 8 days


1 comment:

Petitek79 said...

W pierwszym momencie to wydawało mi się, że żaglowiec na dolnym prawym zdjęciu to jakby w powietrzu zawieszony.