Wednesday, July 20, 2011

366. Postcard from Grenada

The Decembrists Square, Monument to Peter the Great
"The Bronze Horseman" (Saint Petersburg, Russia)


Pocztówka z tak egzotycznego państwa jakim jest Grenada (państwo wyspiarskie na wyspie Grenada i części wysp archipelagu Grenadyn (Małe Antyle) na Morzu Karaibskim) niestety stamtąd nie pochodzi. Na pocieszenie, sama kartka bardzo mi się podoba, jest też jedną z największych rozmiarami w mojej kolekcji (21x15cm).

Przedstawia Jeździeca z Brązu (nazywany także Jeźdzcem miedzianym), pomnik Piotra Wielkiego wykonany przez znanego francuskiego rzeźbiarza Étienne Maurice Falconeta. Pomnik  znajduje się na Placu Senackim (dawniej Plac Dekabrystów), w Sankt Petersburgu w Rosji. 

Transport Kamienia Grzmotu w obecności
Katarzyny II, obraz z 1770 roku.
Posąg jeźdźca umieszczony jest na ogromnym postumencie wykonanym z granitowego głazu narzutowego znanego pod nazwą Kamień Grzmotu. Głaz znaleziono w zabytkowej dzielnicy miasta Sankt Petersburg - Lakhcie w Zatoce Fińskiej około 6 kilometrów w głębi lądu, w 1768 roku. Swoja nazwę postument zawdzięcza miejscowej legendzie według, której grzmot spowodował rozłamanie głazu na kawałki. Istnieje pogląd, że Kamień Grzmotu to "największy kamień kiedykolwiek przeniesiony przez człowieka". Kamień ten jest nie tylko niezwykle duży, o wadze około 1600 t,  ale również został on efektownie przeniesiony lądem na odległość 9 km do Zatoki Fińskie siłą ludzkich rąk, bez użycia zwierząt i jakichkolwiek maszyn. Następnie transportowany był statkiem do rzeki Newy, i w końcu do jego obecnego miejsca posadowienia.

Próba zamaskowania pomnika przed
niemieckimi nalotami bombowymi.
Według legendy pochodzącej z XIX wieku, panuje przekonanie iż póki pomnik Jeźdźca z Brązu będzie stał w centrum Sankt Petersburga dopóty siły wroga nie zdołają zdobyć miasta. W czasie trwającego blisko 900 dni oblężenia Leningradu podczas II wojny światowej, pomnik nie został zdjęty, lecz przykryty workami z piaskiem i zabudowany konstrukcją drewnianą mającą chronić go przed niemieckimi nalotami bombowymi. Ochrona pomnika poskutkowała i przez cały okres oblężenia miasta Jeździec z Brązu pozostał praktycznie nietknięty jak również miasto nie zostało zdobyte.

Statua jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Sankt Petersburga, tak samo jak Statua Wolności jest symbolem Nowego Jorku.
Received on: 11 Jun, 2011 
Distance: 6,951 km (4,319 miles)
Travel time: 12 days


2 comments:

MAPEDEWE said...

Is this postcard from Grenada? I think its from Russia.
Nevertheless, a very beautiful card !!
I love the St. Petersburg cards because was there 20yrs ago, it is really really beautiful there.

Pytia said...

I got this card from Grenada. But I know that a postcard is from Russia:)