Monday, July 11, 2011

355. Postcard from U.S.A.

Location/Lokalizacja: Washington Mall, Waszyngton, Dystrykt Kolumbii, Stany Zjednoczone
Washington D.C., USA
Aerial of Memorial


National Mall widoczny na pocztówce to położony w Waszyngtonie obszar chroniony pod opieką
National Park Service. Oprócz terenów zielonych, znajdują się w nim takie obiekty jak muzea Smithsonian Institution czy pomniki. Należy do najbardziej znanych miejsc tego typu na świecie.
Teren parku rozciąga się od pomnika Waszyngtona na wschód, po Kapitol Stanów Zjednoczonych. 
Plany jego powstania sięgają założeń urbanistycznych Francuzów, powstałe około 1791 roku.
Zostały one jednak zrealizowane dopiero w XX wieku. Park był świadkiem licznych demonstracji, związanych np. z propagowaniem walki z rasizmem (1963, 1995).
Budynek na pierwszym planie to Pomnik Lincolna (ang. Lincoln Memorial) – pomnik upamiętniający szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna. Zbudowany na wzór doryckiej starożytnej greckiej świątyni – otacza go 36 kolumn o wysokości 10 metrów, w jego wnętrzu znajduje się posąg siedzącego Lincolna. Decyzję o budowie pomnika podjął Kongres w 1911, jego odsłonięcie nastąpiło 30 maja 1922. Pomnik jest jednym z symboli Waszyngtonu. Latem 1963 zakończył się pod nim marsz na Waszyngton i to w tym miejscu Martin Luther King wygłosił słynne przemówienie (I Have a Dream). 
Do miejsc charakterystycznych National Mall należy też Pomnik Waszyngtona (ang. Washington Monument) – biały obelisk upamiętniający prezydenturę George'a Washingtona.
Oficjalne odsłonięcie pomnika miało miejsce 9 października 1888 roku. Zbudowano go z marmuru, piaskowca i granitu. Jego wysokość wynosi 169,3 metra i jest jednym z najwyższych tego typu obiektów. W momencie ukończenia stanowił najwyższą budowlę na świecie; tytuł przejął od katedry w Kolonii, utracił go na rzecz wieży Eiffla w 1889 roku. Szacuje się, że waży około 80 tysięcy ton. Wewnątrz pomnika znajduje się winda, którą można wjechać na jego szczyt, skąd w zależności od przezroczystości powietrza rozciąga się widok nawet na ponad 60 km. 


Received on: 1 Jun, 2011 
Distance: 5,680 km (3,529 miles)
Travel time: 8 days

No comments: