Wednesday, June 29, 2011

346. Postcard from PortugalPocztówka reklamująca wycieczkowy rejs po Dunaju statkiem M.S. Vivaldi.

Dunaj jest po Wołdze drugą co do długości rzeką w Europie. Rzeka przepływa z zachodu na wschód przez wiele krain europejskich, z których największe to: Wyżyna Bawarska w Niemczech, Kotlina Panońska na Węgrzech i Wołoszczyzna w Rumunii. Jej dorzecze pokrywa duże rejony Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Źródła znajdują się w Schwarzwaldzie w południowo-zachodnich Niemczech. Długość mierzona od styku niewielkich rzek Brigach i Breg, które w miejscowości Donaueschingen łączą się w Dunaj, wynosi 2845 kilometrów, a od źródeł Breg w Furtwangen 2888 kilometrów. Dunaj przepływa przez 10 europejskich krajów: Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię i Ukrainę (Chorwacja, Bułgaria, Mołdawia i Ukraina mają dostęp tylko do jednego brzegu).

Na Dunaju organizowane są cykliczne rejsy turystyczne. Poza najbardziej zatłoczonym odcinkiem Wiedeń – Budapeszt, pojedyncze statki pływają na trasie z Pasawy aż do delty Dunaju. W szczycie sezonu na rzece znajduje się ponad 70 statków odbywających regularne rejsy pasażerskie. Jednym z nich jest M.S. Vivaldi, który pływa po rzece Ren i Dunaj. Ma 3 pokłady, wszystkie jego kabiny znajdują się powyżej poziomu wody i oferują panoramiczne widoki na krajobraz. Na pocztówce kilka zdjęć pokazuje w jakich przyjemnych warunkach można na tym statku wypoczywać :) 

Piękna budowla w lewym górnym rogu kartki to część Parlamentu w Budapeszcie . 

  
Budynek parlamentu w Budapeszcie to jeden z symboli stolicy Węgier i całego kraju.
Położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt jest jednym z najbardziej znanych gmachów państwowych w Europie i jednym z najstarszych.Received on: 24 May, 2011 
Distance: 1,353 km (841 miles)
Travel time: 15 days


1 comment:

Petitek79 said...

Bardzo podoba mi się architektura Budapesztu nad Dunajem