Monday, May 16, 2011

308. Postcard from U.S.A.

Location/Lokalizacja: Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Empire State Building, NYCEmpire State Building
The Empire State Building jest jedym z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko Nowego Jorku, ale także całego kraju.
Oficjalne otwarcie poprowadził prezydent Herbert Hoover,
który 1 maja 1931 roku w Waszyngtonie nacisnął przycisk zapalający światła budynku. Od chwili wybudowania do 1973 roku ESB był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku.
Tytuł najwyższej budowli odzyskał 11 września 2001 roku po zamachach terrorystycznych na wieże World Trade Center, które były do tej pory na najwyższych pozycjach.
W całym kraju jest obecnie na 2 miejscu po Willis Tower w Chicago (443 metry wysokości). Jego oficjalna wysokość wynosi 381 metrów.
Jednak jeśli liczyć również antenę znajdującą się na dachu wysokość ta wzrasta aż do 443,2 metrów. Ma 102 piętra oraz jedno piętro podziemne. Został zaprojektowany w stylu art déco przez Shreve, Lamb & Harmon Associates. Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa zaliczyło go do 7 cudów współczesnego świata.
Należy do World Federation of Great Towers. Jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi właśnie Empire State.
Received on: 4 May, 2011 
Distance: 8,500 km
Travel time: 10 days

2 comments:

Petitek79 said...

Aż mnie ciary przeszły na widok tej pierwszej kartki! Fenomenalna!!!

Pytia said...

Mnie też się podoba, świetne ujęcie :)