Sunday, April 24, 2011

288. Postcard from Finland

"Herzogin Cecilie" 1902
Håkan Sjöström


Kolejny żaglowiec w mojej kolekcji namalowany przez Håkana Sjöströma.
Tym razem jest to Herzogin Cecilie – dwudziestowieczny żaglowiec – czteromasztowy stalowy bark, nazwany tak ku czci księżniczki Cecylii Meklemburskiej (1886–1954).
Był jednym z najbardziej znanych windjammerów, jednym z najszybszych żaglowców świata, głównie z powodu monumentalnego ożaglowania (4180 m²/4400 m²) i  bardzo solidnej konstrukcji.

 Zwodowano go jako statek towarowo-szkolny dla kompanii Norddeutscher Lloyd. Pierwszą wojnę światową przezimował w Chile, by w ramach odszkodowań wojennych trafić do Francji, gdzie wystawiony został na sprzedaż. Kupiony w 1921, był nieoficjalnym statkiem flagowym w ostatniej handlowej flocie żaglowcowej świata – w szwedzkiej flocie Gustafa Eriksona z Alandów.
"Herzogin Cecilie" był żaglowcem udanym i bezpiecznym, był także jednostką mającą duże szczęście, wychodząc bez opresji z wielu ciężkich sztormów. Statek ten przeżył wielu swoich rówieśników. Będąc wciąż w dobrej kondycji, zakończył przedwcześnie swój żywot w 1936, w powrotnej drodze z Australii, w wyniku błędu nawigacyjnego (25 kwietnia o 03:45 UTC) we mgle na skałach w pobliżu Devon w Wielkiej Brytanii w miejscu, gdzie na przestrzeni wieków zatonęło także wiele innych statków. Z uszkodzonym dnem, odholowany do niedalekiej zatoki i osadzony na płyciźnie, był jeszcze ratowany przez część załogi i grupy ochotników z brzegu, wśród których znaleźli się nawet byli załoganci "Herzogin Cecilie". Była możliwość dokowania w Plymouth, ale bezbronny statek został praktycznie zniszczony w wyniku kolejnego silnego sztormu. Leży w tej chwili płytko pod powierzchnią wody.


Received on: 21 Apr, 2011 
Distance: 1,947 km (1,210 miles)
Travel time: 4 days
3 comments:

Maxus said...

Rewelacyjny statek. Sam chciałbym wpaść w jego posiadanie. :)

Pasażerka said...

po licznych statkowych kartkach widzę, że kolekcjonujesz kartki z nimi?
myślę, że za tydzień będę miała coś specjalnie dla Ciebie. co Ty na to? :)

Pytia said...

Jestem zainteresowana :)
Napisz do mnie proszę na forum to się dogadamy :)