Sunday, March 13, 2011

MUSICALS

Location/Lokalizacja: Wielka Brytania
Dawno już nie pokazywałam na blogu znaczków wydawanych okazjonalnie przez Royal Mail,
o które cały czas powiększa się moja kolekcja.
Dziś seria pt: MUSICALS wydana 24 lutego 2011.

Oliver! – brytyjski musical z 1960 z librettem i muzyką Lionela Barta. Libretto oparte zostało na powieści Charlesa Dickensa pt. Oliver Twist. Musical został pierwszy raz wystawiony w londyńskim West End Theatre w 1960. W 1963 rozpoczęto go wystawiać na Broadway. W 1968 powstała wersja filmowa.

  Blood Brothers to musical napisany przez Willy Russell . Jest jednym z najdłużej granych musicali teatralnych w Londynie, od roku 1988 do dziś. Opowiada historię braci bliźniaków oddzielonych po narodzeniu, wychowanych w całkowicie różnych warunkach. 


We Will Rock You – musical oparty na utworach zespołu Queen. Nazwa pochodzi od hitu grupy o tym tytule. Musical został napisany przez Bena Eltona we współpracy z członkami Queen Brianem Mayem i Rogerem Taylorem.
Premiera londyńskiej produkcji miała miejsce 14 maja 2002. Musical stał się najdłużej granym przedstawieniem w Dominion Theatre w Londynie.
Monty Python's Spamalot – musical stworzony na podstawie filmu Monty Python i Święty Graal.
Muzyka: John Du Prez i Eric Idle, libretto: Eric Idle.
Światowa prapremiera sztuki miała miejsce 9 stycznia 2005 w Shubert Theatre w Chicago. Polska prapremiera odbyła się 2 października 2010 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Rocky Horror Picture Show uważany jest za dzieło kultowe. 
Musical, który wystawiano po raz pierwszy w Londynie w West End, powstał w roku 1973. Zdobył on wówczas wiele nagród i aprobatę publiczności. W dwa lata później, w 1975 roku, Jim Sharman nakręcił na jego podstawie film, który – mimo iż na początku poniósł porażkę – do dziś jest wyświetlany w kinach.

Me and My Girl to musical w dwóch aktach z muzyką Noela Gaya z tekstem napisanym przez L. Arthura Rosa i Furbera Douglasa.
Z sukcesem wystawiony na West Endzie w 1937 roku oraz w Londynie i Nowym Jorku w 1980 roku.
Return to the Forbidden Planet (Powrót do Zakazanej Planety) to musical w reżyserii Boba Carlton oparty na powieści Szekspira pt: Burza (ang. The Tempest)  oraz na podstawie filmu sci-fi z 1950 roku "Zakazana Planeta". Musical miał premierę  w Bubble Theatre Company.We wrześniu 1989 roku wystawiony w Cambridge Theatre w dzielnicy West End w Londynie.
Billy Elliot Musical jest komedią napisaną na podstawie filmu z 2000 r pt: Billy Elliot z muzyką Sir Eltona Johna i tekstem Lee Hall - autora scenariusza filmu.
Po raz pierwszy został wystawiony w marcu 2005 roku w Victoria Palace Theatre w Londynie. Wielokrotnie nagradzany.Do znaczków dołączona jest też broszura:

Z przodu


Z tyłu

   Info o znaczkach na stronie Royal Mail

1 comment:

Ania said...

Bardzo fajne znaczki. Najbardziej podobają mi się We Will Rock You, Monty Python's Spamalot, Rocky Horror Picture Show i Billy Elliot Musical. Broszukra też super! Pięknie wszystko pisane i te zdjęcia... :)