Wednesday, March 23, 2011

244. Postcard from Ukraine

Location/Lokalizacja: Muzeum Van Gogha, Paulus Potterstraat 7, 1071 CX Amsterdam, Holandia
Van Gogh - Fishing Boats on the Beach at Saintes-Maries
Oil on canvas 65.0 x 81.5 cm. Arles: late June, 1888Łodzie rybackie na plaży w Saintes-Maries-de-la-Mer - Vincent van Gogh, koniec czerwca 1888 roku, olej na płótnie, 65 × 81,5 cm, Muzeum Vincenta van Gogha.

Łodzie rybackie na plaży w Saintes-Maries-de-la-Mer to obraz Vincenta van Gogha namalowany pod koniec czerwca 1888 podczas pobytu artysty w miejscowości Saintes-Maries-de-la-Mer. 
Istnieje też wersja akwarelowa, namalowana na początku czerwca tego samego roku.
W maju 1988 Vincent van Gogh zaplanował podróż do miejscowości Saintes-Maries-de-la-Mer,
położonej nad Morzem Śródziemnym, 50 km na południe od Arles. Była to wówczas biedna, rybacka wioska, położona na wybrzeżu, pozbawionym urwistych klifów, składającym się za to z płaskich, piaszczystych plaż, podobnie jak wybrzeża morskie w Holandii.
Motywacją do udania się właśnie tam była dla artysty coroczna pielgrzymka Romów na festyn ku czci św. Sary (24 maja).

"Spędziłem tydzień w Saint-Maries...Na tej płytkiej, piaszczystej plaży są małe zielone, czerwone i niebieskie łódki o tak pięknych barwach i kształtach, że człowiekowi przychodzą na myśl kwiaty. Na jednej takiej ktoś żegluje. One prawie nigdy nie wypływają, gdy morze jest wzburzone. Robią to, kiedy jest bezwietrznie, a jak tylko zaczyna wiać, powracają na plażę."Received on: 22 Mar, 2011
Distance: 2,405 km
Travel time: 27 days

No comments: