Tuesday, March 22, 2011

241. Postcard from Luxembourg

Location/Lokalizacja: Dystrykt Luksemburg, Luksemburg

1- Pont Adolphe (Adolphe Bridge),  
2- ARBED ( Luxembourg-based steel and iron producing company)  
3 -Vieille Ville (Old Town),   
4 - Palais Grand -Ducal (Grand Ducal Palace)
Luksemburg jest największym miastem i stolicą Wielkiego Księstwa Luksemburga, niewielkiego kraju położonego między Belgią, Francją i Niemcami. Miasto zostało założone w końcu X w. u stóp zamku, wzniesionego w 963 roku. Prawa miejskie uzyskał w 1244 r. W mieście mieszka około 80 tys. mieszkańców. Ma tu swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości.


Najbardziej znanym obiektem w Luksemburgu jest Pałac Wielkiego Księcia z okresu XVI i XVIII wieku (widoczny w prawym dolnym rogu pocztówki), który pierwotnie był ratuszem. Mieszka w nim wraz z całą swoją rodziną Wielki Książę.

 W centrum pocztówki widoczny jest Most Adolfa. Wybudowany został z kamienia w latach 1900-1903. Architektami byli: Paul Sejourne (Francuz) i Paul Rodange (Luksemburczyk).
Jego wymiary to: szerokość - 17,2 m, długość przęsła - 84,65 m, wysokość - 42 m i łączna długość - 153 m.  Projekt tego mostu został skopiowany przy budowie Walnut Lane Bridge w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych.

Na terenie Luksemburga występują bogate złoża rudy żelaza dzieki czemu jest czołowym europejskim producentem stali. W lewym górnym rogu kartki widoczna jest siedziba luksemburskiej firmy produkującej stal - ARBED (Aciéries Réunies de Burbach-Eich-Dudelange). Powstała w 1911 roku po fuzji trzech innych firm produkujących stal. Budynek został wybudowany w 1922 roku.  

Fortyfikacje Luksemburga i Stare Miasto (widoczne w lewym dolnym rogu pocztówki) w 1994 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Distance: 589 km (366 miles)
Travel time: 4 days

2 comments:

evelayn said...

Ladna. No i w dodatku UNESCO ;)

adambenke said...

ładna, ładna no i w dodatku Luksemburg ...

Pozdrawiam/