Wednesday, February 23, 2011

197. Postcard from Poland

Location/Lokalizacja: Wrocław, Polska
Wrocław
Town Hall / Market Place - Town Fountain / Wroclaw University /
Solny Square / Zakład Narodowy im. Ossolińskich / Ostrów Tumski 


Pocztówkę otrzymałam od Ani i Andrzeja :)
 Przedstawia mój ukochany Wrocław, w którym miałam przyjemność mieszkać.

Wrocław to miasto i jednocześnie gmina miejska na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, największe miasto i historyczna stolica Śląska. Jest również jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.
Wrocław mimo zniszczeń wojennych (70% budynków) zachował wiele budowli bądź w stanie oryginalnym, bądź odrestaurowanych czy odbudowanych po wojnie. Na pocztówce można zobaczyć kilka z tych miejsc. 


Późnogotycki budynek na wrocławskim Rynku, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia.
W piwnicach Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie. W wieży ratuszowej znajduje się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy z 1368 roku. 

Stanowi prostokąt o wymiarach 205 na 175 m. Jest jednym z największych rynków staromiejskich Europy. Powstał w XIII wieku i początkowo pełnił rolę targu. Obecnie to miejsce tętniące życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Znajduje się tu wiele klubów, kawiarni i restauracji, jest także miejscem wielu imprez masowych.

Fontanna na rynku zbudowana ze szklanych płyt powstała dzięki inicjatywie i uporowi ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego. Prezydent wbrew opinii historyków i architektów zdecydował o posadowieniu fontanny na Rynku początkowo jedynie na okres przejściowy. Faktem jest, że funkcjonuje ona do dzisiaj obecnie już jako jeden z symboli Wrocławia i prawdziwa atrakcje turystyczna szczególnie w upalne dni :)

Jest jedną z najstarszych uczelni Europy Środkowej. W 2002 roku świętował 300-lecie.
Dziś to nowoczesna szkoła wyższa, która na dziesięciu wydziałach kształci blisko 40 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych.

Dawny średniowieczny plac targowy we Wrocławiu, przylegający narożnikowo do Rynku.
 Powstał prawdopodobnie w czasie ponowionej po najeździe mongolskim lokacji miasta w 1242. 
Na placu tradycyjnie od lat znajduje się targ kwiatowy. W ostatnich latach XX wieku zbudowano na nim akcent architektoniczny - iglicę (projekt Adama Wyspiańskiego nawiązujący do Iglicy stojącej od 1948 przy Hali Ludowej) oraz fontannę. Pod częścią pl. Solnego znajduje się schron o powierzchni około 1000 m², który zdolny jest pomieścić 300 osób.

Założony został przez hrabiego Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w roku 1817 jako instytucja, która po zaborach miała pomóc narodowi Polskiemu z odzyskaniu wiary we własne korzenie. Obecnie Ossolineum to przebogaty, tworzony przez wieki zbiór dzieł pisanych wśród których znajduje się także rękopis "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Serce Wrocławia, najstarsza zamieszkana część miasta. W czasach pogańskich żyli tu Ślężanie, później rezydowali Piastowie, a od XI w (od założenia biskupstwa w 1000 r) Ostrów
stał się ośrodkiem władzy kościelnej.  Dziś jest to wspanialy zespół architektury sakralnej na skalę europejską.

Dla tych, którzy nie mogą zobaczyć Ostrów Tumski na żywo
polecam tę stronę, gdzie można zwiedzić go wirtualnie :) 

Received on: 22 Feb, 2011
Distance: 1285 km (798 miles)
Travel time: 5 days

No comments: