Thursday, February 10, 2011

172. Postcard from Poland

Location/Lokalizacja: Roztocze, Lublin, Polska


Pocztówkę otrzymałam w ramach wymiany od Kasi (kate8722).

Roztocze to malownicza kraina, położona we wschodniej Polsce. Rozciąga się od okolic Kraśnika, 
aż po okolice Lwowa. Cieszy się sporym zainteresowaniem turystów, spragnionych obcowania z przyrodą zachowaną w jej pierwotnym, nienaruszonym stanie. Można tu też znaleźć wiele ciekawych zabytków.

Atrakcje Roztocza wyliczać można długo, przedstawiam jedynie niektóre z nich:

Zamość za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy".
W 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wśród wielu zabytków, do których zaliczane są budynki świeckie, kościoły i dawne budynki sakralne, budynki dawnej ludności żydowskiej oraz fragmenty dawnej Twierdzy Zamość,
na uwagę zasługują m.in. manierystyczno - barokowy ratusz, symbol miasta.

Krasnobród leży na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Wśród zabytków znajduje się tu pałac Leszczyńskich z XVII-XIX w.

Tomaszów Lubelski  jest bazą wypadową na Roztocze.
Warto tu zobaczyć kościół pw. Zwiastowania NMP , drewniany kościół parafialny z 1627 roku i cerkiew prawosławną pw. św. Mikołaja z 1889 roku.

Susiec - W 1800 r. wzniesiono tu kościół, początkowo drewniany, pół wieku później zastąpiony murowanym. Część jego wyposażenia pochodzi z owianego legendami wzgórza Kościółek, położonego w widłach potoku Jeleń i rzeki Tanew (6 km od Suśca), gdzie swego czasu znajdował się klasztor bazylianów.

Józefów ze względu na świetne walory krajoznawcze jest odwiedzane przez bardzo wielu turystów. Powodem tego jest także dogodne położenie w centrum Roztocza i Puszczy Solskiej – regionów, które odwiedzają rzesze turystów rocznie. Działają tu dwa rekreacyjne zalewy.
Warto zobaczyć zamknięte podmiejskie kamieniołomy i liczne pomniki w miejscach bitew z 1863 i 1939-1944 r.

Zwierzyniec jest ważnym i licznie odwiedzanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym na Roztoczu i uchodzi za "stolicę" Roztocza Środkowego. Najbardziej reprezentatywną budowlą miasteczka jest kościół na wysepce pod wezwaniem św. Jana Nepomucena z barokową fasadą, z połowy XVIII wieku (1741-1747).

 Szczebrzeszyn jest znany z m.in. z wiersza Jana Brzechwy ze słowami "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie", dlatego umieszczono tu drewniany pomnik chrząszcza grającego na skrzypcach przy malowniczym źródełku.1 comment:

Petitek79 said...

O w Polsce mają takie ciekawe mapki? Pewnie tym co je zbierają to może się spodobać!