Tuesday, February 1, 2011

148. Postcard from Germany

Location/Lokalizacja: Kolonia, Niemcy
BLICK ÜBER DEN RHEIN AUF DIE ALTSTADT MIT DOM UND GROSS ST. MARTIN
Photochrom, um 1900 / akg-images 


 Zdjęcie wykonane w 1900 roku przedstawiające panoramę niemieckiego miasta Kolonia z widocznymi wieżami kościoła Św. Marcina i katedry.
 View of the German city of Cologne with the Great Saint Martin Church 


Kościół  Wielki św. Marcina w Kolonii znajduje się na brzegu Renu na Starym Mieście. Wraz z katedrą tworzy charakterystyczną panoramę Kolonii. 
Wcześniej na miejscu dzisiejszego kościoła stała inna budowla, która spłonęła w 1152 roku w czasie pożaru miejskiego. W roku 1172 zakończono budowę nowego kościoła. Został on poważnie uszkodzony w czasie II wojnie światowej, odrestaurowany w 1985 roku.

to archikatedra, największy i najważniejszy kościół niemieckiej Kolonii. Siedziba arcybiskupstwa kolońskiego istniejącego tutaj od 313 roku. Powierzchnia kościoła wraz z wieżami to 7000 m². Po ukończeniu wież (około 1870) katedra była najwyższą budowlą świata do 1884.
 Jest drugą co do wysokości neogotycką budowlą na świecie
(po katedrze w Ulm) i trzecią co do wielkości neogotycką katedrą świata pod względem powierzchni (po katedrze Świętej Marii w Sewilli i katedrze Narodzin św. Marii w Mediolanie). W 1996 r. katedra została wpisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 
Budowla jest wizytówką zarówno Kolonii jak i całych Niemiec,
masowo odwiedzaną przez pielgrzymów i turystów. Distance: 605 km (376 miles)
Travel time: 5 days

No comments: