Wednesday, January 12, 2011

125. Postcard from France

Location/Lokalizacja: Musée du Louvre, 75001 Paryż, Francja
PARIS ET SES MERVEILLES...
Le palais du Louvre - La Pyramide
(architecte leoh Ming Pei - Etablissement public du Grand Louvre).


Luwr (dawny pałac królewski w Paryżu) to jedno z najstarszych i największych muzeów na świecie. 
Muzeum zostało otwarte 10 sierpnia 1793 r. Ekspozycja liczyła 537 obrazów, lwią część,
stanowiły konfiskaty dóbr kościelnych i królewskich.
Obecnie paryskie Musée du Louvre gromadzi ponad 380,000 dzieł z których 35,000 tworzą stałe ekspozycje które zajmują sale o łącznej powierzchni 60600 metrów kwadratowych.
Znajdują się w nim dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki i Mona Lisa pędzla Leonarda (którą można zobaczyć na pocztówce).
Luwr jest najbardziej odwiedzanym muzeum na świecie; około 15,000 zwiedzających dziennie,
65 procent z nich stanowią turyści.
Muzeum jest częstym tematem w literaturze i kinematografii, zarówno w zakresie sztuki, jak popkultury. W 2006 roku filmowano sale Luwru do filmu Kod da Vinci opartego na bestsellerze Daniego Browna. Za kręcenie kadrów w Luwrze muzeum zarobiło 2.5 miliona $.

Piramida Luwru, która także jest widoczna na pocztówce to konstrukcja ze stali i szkła, znajduje się na dziedzińcu Luwru. Pomysłodawcą powstania piramidy był prezydent Francji François Mitterrand. Projekt konstrukcji wykonał Ieoh Ming Pei. Piramida ma 20,6 m wysokości, a bok podstawy ma 35 m.
W piramidzie znajdują się 603 tafle szklane o kształcie rombu i 70 tafli trójkątnych, co daje łącznie 673 elementy. Pod piramidą znajduje się główny hall wejściowy do muzeum, z którego prowadzą trzy podziemne ścieżki do poszczególnych skrzydeł pałacu. Półpiętro każdej z nich zadaszone jest dodatkową małą piramidką.


Distance: 689 km (428 miles)
Travel time: 5 days

2 comments:

Petitek79 said...

Pierwszy raz widzę multiview z Luwru.

Cleo. said...

Uwielbiam Paryż, uwielbiam wracać do niego wspomnieniami, uwielbiam pocztówki z Paryża i kocham swoje wspomnienia. Super pocztówka.