Thursday, December 9, 2010

93. Postcard from Finland

Location/Lokalizacja: Rauma, Finlandia
Rauman pitsi "LEVJÄ LINNUSIIP" Rauma lace
Kaupunkielämää vuodesta 1442
Town live since 1442


Pocztówka przedstawia fińskie miasto Rauma, a dokładnie największą jego atrakcję - Stare Miasto (Vanha Rauma), które jest wpisane na liście UNESCO jako największe zachowane miasto w krajach nordyckich, składające się z ponad 600 niskich drewnianych domów.

Herb Raumy
Rauma (szw. Raumo), założona w 1442 r., zasłynęła w XVIII w. z wyrobu pięknych koronek. Mieszkańcy urządzają co roku święto koronczarstwa.
Rauma składa się właściwie z dwóch miast: Vanha Rauma z zabytkowymi domami i sklepami oraz nowej części, która wchłonęła Stare Miasto i w której można znaleźć większość hoteli i obiektów dla turystów. 
Rozpoczynający się pod koniec lipca Tydzień Koronczarstwa przypomina tradycje miasta w tej dziedzinie. W XVIII w. modne były czepki obszyte koronkami. W tym czasie Rauma rozkwitała, głównie dzięki 600 koronczarkom, nierzadko uczącym się rzemiosła od 6 roku życia. W muzeach są przygotowywane okolicznościowe wystawy, a w sklepach na Starym Mieście można zobaczyć ubrane w stroje z epoki koronczarki przy pracy. Kulminację święta stanowią zabawy w „noc czarnej koronki”.

Distance: 1,878 km (1,167 miles)
Travel time: 8 days

3 comments:

Petitek79 said...

Taki nasz Koniaków od koronek:)

Karo said...

Teeeeż mam stamtąd pocztówkę ;)

milva said...

Ta koronka świetnie pasuje do zimowego pięknego widoczku miasta w tle ;)