Thursday, November 4, 2010

58. Postcard from Taiwan

Location/Lokalizacja: Orchid Island, Lanyu Township, Taidong, Tajwan 952


Na pocztówce widać dom znajdujący się na Wyspie Orchidei (Taiwan). Zdjęcie zostało zrobione przez taiwańską fotografkę Lin-I-Hsin.

Wyspa Orchidei jest najmniejszą wyspą należącą do Taiwanu.
 W 1974 r. Komisja Energii Atomowej z Chińskiej Republiki Ludowej wybrała Long Men na południowym krańcu wyspy jako "tymczasowe" miejsce do budowy wysypiska dla odpadów nuklearnych. W rzeczywistości było przeznaczone do przechowywania aż 340 tysięcy baryłek (18.000 ton) odpadów radioaktywnych przez okres 50 lat. Rząd oszukał komisarza dzielnicy Tao, który był analfabetą, że chce zbudować w tym miejscu fabrykę konserw rybnych. 
Sytuacja zyskała rozgłos w całym kraju 1991 r., kiedy Kuo Jian-ping - misjonarz prezbiterianin, przy wsparciu grupy przeciwników wręczył list i zgłosił rządowi trzy żądania: powstrzymanie rozbudowy składowiska odpadów; natychmiastowe wstrzymanie nowych dostaw i  całkowite zamknięcie składowiska do 30 czerwca 1991 roku. Rząd spełnił tylko pierwsze żądanie.
 W 2002 r. ponad połowa ludności wyspy protestowała  z racji  niedotrzymania przez rząd obietnicy, aby usunąć 100.000 baryłek odpadów nuklearnych. Premier Yu Shyi-kun przeprosił i zapowiedział, że w ciągu kadencji rządu postara się dotrzymać obietnicy, ale z racji trudności ze znalezieniem alternatywanego miejsca na wysypisko nie może powiedzieć kiedy to się uda. Z drugiej strony zwrócił się do mieszkańców z propozycją przedłużenia isnienia wysypiska jeszcze przez 9 kolejnych lat w zamian za kwotę  5.700.000 amerykańskich dolarów.....


Distance: 9,930 km (6,170 miles)
Travel time: 9 days

1 comment:

Cleo. said...

Pocztówka ta jest nad wyraz intersujaca, przynajmniej dla mnie.